A charge of 7 C7C is at the origin. How much energy would be applied to or released from a 9 C9C charge if it is moved from (5 ,-2 ) (5,2) to (2 ,-1 ) (2,1)?

1 Answer
Feb 2, 2018

The energy applied is =148.3*10^9J=148.3109J

Explanation:

The potential energy is

U=k(q_1q_2)/rU=kq1q2r

The charge q_1=7Cq1=7C

The charge q_2=9Cq2=9C

The Coulomb's constant is k=9*10^9Nm^2C^-2k=9109Nm2C2

The distance

r_1=sqrt((5)^2+(-2)^2)=sqrt29mr1=(5)2+(2)2=29m

The distance

r_2=sqrt((2)^2+(-1)^2)=sqrt(5)r2=(2)2+(1)2=5

Therefore,

U_1=k(q_1q_2)/r_1U1=kq1q2r1

U_2=k(q_1q_2)/r_2U2=kq1q2r2

DeltaU=U_2-U_1=k(q_1q_2)/r_2-k(q_1q_2)/r_1

=k(q_1q_2)(1/r_1-1/r_2)

=9*10^9*((7)*(9))(1/sqrt29-1/sqrt(5))

=-148.3*10^9J

The energy needed is =148.3*10^9J