How much work would it take to push a 1 kg 1kg weight up a 1 m 1m plane that is at an incline of (5pi) / 12 5π12?

1 Answer
Apr 4, 2018

2.55 \ "J"

Explanation:

We use the work equation, which states that,

W=F*d*costheta

  • F is the force in newtons

  • d is the distance moved in meters

  • theta is the angle of incline

Therefore, the weight is: 1 \ "kg"*9.8 \ "m/s"^2=9.8 \ "N".

And so, the work done is:

W=9.8 \ "N"*1 \ "m"*cos((5pi)/12)

=9.8 \ "N"*0.26

~~2.55 \ "J"