Assume 75% of the AP stats students studied for this test. If 40% of those who studied get an A but only 10% of those who did not study get A, what is the probability that someone who gets an A actually studied for the test?

2 Answers
May 21, 2018

Let A= the student get an A in test
Let B= the student studied for test

We know that P(B)=0.75 and P(A//B)=0.40

We know also that P(A//B)=(P(AnnB))/(P(B))=0.40

We are looking for P(AnnB)=0.40xx0.75=0.3

May 26, 2018

The probability is (approximately) 92.31%.

Explanation:

Let A be the event that the student got an A on the test.
Let B be the event that the student studied.

It sounds like we are seeking the conditional probability of, "studied for the test GIVEN THAT they got an A".

This is written as "P"(B | A), and it is read as "probability of B given A."

We are told:

"P"(B) = 0.75 which means "P"(B^"C") = 0.25
"P"(A|B)=0.4
"P"(A|B^"C") = 0.1
(the ""^"C" means "complement")

and we want to find "P"(B|A). By definition,

"P"(B|A) = ("P"(B nn A))/("P"(A))

Using Bayes' Theorem, we can rewrite this as

"P"(B|A) = ("P"(A|B)"P"(B))/("P"(A|B) "P"(B)+"P"(A|B^"C") "P"(B^"C"))

Every probability on the right side is now something we know. We plug these values in:

"P"(B|A) = (0.4 xx 0.75)/(0.4 xx 0.75"  " +"  "0.1 xx 0.25)

color(white)("P"(B|A)) = (0.3)/(0.3+0.025)

color(white)("P"(B|A)) = (0.3)/(0.325)

color(white)("P"(B|A)) = 12/13" " ~~ 0.9231

So there is a 92.31% chance that, given that a student got an A, they also studied.