A ball with a mass of 40 g40g is projected vertically by a spring loaded contraption. The spring in the contraption has a spring constant of 16 (kg)/s^216kgs2 and was compressed by 2/5 m25m when the ball was released. How high will the ball go?

1 Answer
May 25, 2018

The height reached by the ball is =3.27m=3.27m

Explanation:

www.mwit.ac.thwww.mwit.ac.th

The spring constant is k=16kgs^-2k=16kgs2

The compression of the spring is x=2/5mx=25m

The potential energy stored in the spring is

PE=1/2kx^2=1/2*16*(2/5)^2=1.28JPE=12kx2=1216(25)2=1.28J

This potential energy will be converted to kinetic energy when the spring is released and to potential energy of the ball

KE_(ball)=1/2m u^2KEball=12mu2

Let the height of the ball be =h =h

The acceleration due to gravity is g=9.8ms^-2g=9.8ms2

Then ,

The potential energy of the ball is PE_(ball)=mghPEball=mgh

Mass of the ball is m=0.040kgm=0.040kg

PE_(ball)=1.28=0.040*9.8*hPEball=1.28=0.0409.8h

h=1.28*1/(0.040*9.8)h=1.2810.0409.8

=3.27m=3.27m

The height reached by the ball is =3.27m=3.27m