Question #a307c

1 Answer
Jun 11, 2015

The total time of its fall is equal to t_"total" = (2+sqrt(2))"s".
The total distance covered is equal to h = 10(3 + 2sqrt(2))"m".

Explanation:

I think that you can go about solving this one in others ways as well, but here's the approach I used.

You know that the object covered half of its total path in 1 second. Moreover, it was the last second of its fall. This means that the distance it covered is actually the bottom half. You can write

underbrace(h/2)_(color(blue)("second half of the fall")) = v_1t + 1/2g * t^2, where

h - the total distance of the fall;
v_1 - the speed with which it enters the bottom half of the total distance;
t - the time it took for this distance to be covered - in your case, t is equal to 1 second;
g - the gravitational acceleration, which I'll use as "10 m s"^(-2)

Use the value of t to determine a relationship between h/2 and v_1.

h/2 = v_1 * 1 + 1/2 * 10 * 1^2 = v_1 + 5 " "color(blue)((1))

Now focus on the first half of the fall. You know that your object covers the same distance, i.e. h/2, in a time I'll label as t_1.

Once again, you can write

underbrace(h/2)_(color(blue)("first half of the fall")) = v_0 * t_1 + 1/2g * t_1^2

Since the object starts from a stationary position, v_0 = 0. This will get you

h/2 = 1/2 * 10 * t_1^2 = 5 * t_1^2 " "color(blue)((2))

For the first half of the fall, you can also write this equation

v_1 = v_0 + g * t_1 <=> v_1 = g * t_1

Use this identity to replace v_1 in equation color(blue)((1)) to get

{ (h/2 = g * t_1 + 5 = 10t_1 + 5), (h/2 = 5 * t_1^2) :}

Now solve for t_1.

5t_1^2 = 10t_1 + 5 <=> t_1^2 - 2t_1 -1 = 0

This quadratic has two solutions

t_(1)^' = (2 + sqrt(4 + 4))/2 = 1 + sqrt(2)

and

t_(1)^('') = (2-sqrt(4 + 4))/2 = 1-sqrt(2)

Since t_1^('') is negative, the only feasible solution is t_1^(') = 1 + sqrt(2).

This means that the total time of the fall was

t_"total" = t_1 + t = 1 + sqrt(2) + 1 = color(green)(2 + sqrt(2)" seconds")

The total distance covered was

h = 1/2 * g * t_"total"^2 = 5 * (2 + sqrt(2))^2

h = 5 * (4 + 4sqrt(2) + 2) = 30 + 20sqrt(2) = color(green)(10(3 + 2sqrt(2)" meters")