Question #db42e

1 Answer
Dec 10, 2016

Let the mass of the moon be Mkg

Radius of the moon be R=1.74xx10^6m

Acceleration due to gravity of moon surface be g_"moon"=1.67ms^-2

Gravitational constant be G=6.674xx 10^-11 m^3 kg^-1s^-2

considering the force of attraction on a mass of mkg kept on its surface we can write

mg_"moon"=(GMm)/R^2

=>M=(g_"moon"R^2)/G

=(1.67ms^-2xx(1.74xx10^6m)^2) /(6.674xx 10^-11 m^3 kg^-1s^-2)=7.576xx10^22kg