Question #370a1

1 Answer
Dec 8, 2016

About 18 hours.

Explanation:

The equation for 1st order decay is:

sf(N_t=N_0e^(-lambdat))

sf(N_0) is the initial number of undecayed atoms.

sf(N_t) is the number of undecayed atoms after time t.

sf(lambda) is the decay constant.

We get this using:

sf(lambda=0.693/t_(1/2)=0.693/6=0.1155color(white)(x)"hr"^(-1))

Taking natural logs of both sides of the decay equation:

sf(lnN_t=lnN_0-lambdat)

:.sf(lambdat=lnN_0-lnN_t)

:.sf(lambdat=ln(0.055)-ln(0.0066)=-2.9-(-5.02)=2.12)

:.sf(t=2.12/0.01155=18.3color(white)(x)"hr")