Question #4eb61

1 Answer
Apr 26, 2017

Mass Al_2O_3 produced = 85 grams.

Explanation:

For reaction problems, convert all givens to moles and apply to rxn ratios of balanced equation.

4Al^o(s)........... +........ 3O_2(g) => 2Al_2O_3(s)
4moles ......................(excess) ..... 2moles

(45g/27g/mol)......................... => ...1/2(1.7mol)Al_2O_3(s)
= 1.7 mole Al^o(s)

=> moles Al_2O_3(s) is half as many moles as Al(s). => 0.833mole .=> Al_2O_3(s)

Convert to grams => 0.833 moleAl_2O_3(s)(102 g/mole) = 85g Al_2O_3(s)