Question #a7fdc
1 Answer
Explanation:
Start by writing the electron configuration of a neutral sodium atom.
"Na: " 1s^2 2s^2 2p^6 3s^1
The last electron in a neutral sodium atom is added to the
Now, the magnetic quantum number,
In the case of an
m_l = 0
This is the case because the value of the magnetic quantum number depends on the value of the angular momentum quantum number,
m_l = {-l, - (l-1), ..., -1, 0, 1, ..., (l-1), l}
The angular momentum quantum number tells you the shape of the orbital(s), i.e. the energy subshell in which the electron is located.
An
l = 0
which implies that the magnetic quantum number can only take one possible value here.
l = 0 => m_l = 0 This tells you that an
s subshell contains a single orbital, thes orbital.