A box with an initial speed of 3 m/s is moving up a ramp. The ramp has a kinetic friction coefficient of 1/6 and an incline of ( pi )/3 . How far along the ramp will the box go?

1 Answer
Jan 31, 2018

The distance is =0.41m

Explanation:

Resolving in the direction up and parallel to the plane as positive ↗^+

The coefficient of kinetic friction is mu_k=F_r/N

Then the net force on the object is

F=-F_r-Wsintheta

=-F_r-mgsintheta

=-mu_kN-mgsintheta

=mmu_kgcostheta-mgsintheta

According to Newton's Second Law of Motion

F=m*a

Where a is the acceleration of the box

So

ma=-mu_kgcostheta-mgsintheta

a=-g(mu_kcostheta+sintheta)

The coefficient of kinetic friction is mu_k=1/6

The acceleration due to gravity is g=9.8ms^-2

The incline of the ramp is theta=1/3pi

The acceleration is a=-9.8*(1/6cos(1/3pi)+sin(1/3pi))

=-10.89ms^-2

The negative sign indicates a deceleration

Apply the equation of motion

v^2=u^2+2as

The initial velocity is u=3ms^-1

The final velocity is v=0

The acceleration is a=-9.7ms^-2

The distance is s=(v^2-u^2)/(2a)

=(0-9)/(-2*10.89)

=0.41m