A box with an initial speed of 7 m/s is moving up a ramp. The ramp has a kinetic friction coefficient of 8/5 and an incline of pi /8 . How far along the ramp will the box go?

1 Answer
Mar 20, 2018

The distance is =1.34m

Explanation:

Resolving in the direction up and parallel to the plane as positive ↗^+

The coefficient of kinetic friction is mu_k=F_r/N

Then the net force on the object is

F=-F_r-Wsintheta

=-F_r-mgsintheta

=-mu_kN-mgsintheta

=mmu_kgcostheta-mgsintheta

According to Newton's Second Law of Motion

F=m*a

Where a is the of the box

So

ma=-mu_kgcostheta-mgsintheta

a=-g(mu_kcostheta+sintheta)

The coefficient of kinetic friction is mu_k=8/5

The acceleration due to gravity is g=9.8ms^-2

The incline of the ramp is theta=1/8pi

The acceleration is a=-9.8*(8/5cos(1/8pi)+sin(1/8pi))

=-18.24ms^-2

The negative sign indicates a deceleration

Apply the equation of motion

v^2=u^2+2as

The initial velocity is u=7ms^-1

The final velocity is v=0

The acceleration is a=-18.24ms^-2

The distance is s=(v^2-u^2)/(2a)

=(0-49)/(-2*18.24)

=1.34m