A cylinder has inner and outer radii of 3 cm and 9 cm, respectively, and a mass of 4 kg. If the cylinder's frequency of counterclockwise rotation about its center changes from 9 Hz to 3 Hz, by how much does its angular momentum change?

1 Answer
Dec 1, 2017

The change in angular momentum is =0.68kgm^2s^-1

Explanation:

The angular momentum is L=Iomega

where I is the moment of inertia

and omega is the angular velocity

The mass of the cylinder is m=4kg

The radii of the cylinder are r_1=0.03m and r_2=0.09m

For the cylinder, the moment of inertia is I=m((r_1^2+r_2^2))/2

So, I=4*((0.03^2+0.09^2))/2=0.018kgm^2

The change in angular velocity is

Delta omega=Deltaf*2pi=(9-3) xx2pi=12pirads^-1

The change in angular momentum is

DeltaL=IDelta omega=0.018 xx12pi=0.68kgm^2s^-1