A cylinder has inner and outer radii of 8 cm and 12 cm, respectively, and a mass of 8 kg. If the cylinder's frequency of rotation about its center changes from 1 Hz to 5 Hz, by how much does its angular momentum change?

1 Answer
Dec 16, 2017

The change in angular momentum is =2.09kgm^2s^-1

Explanation:

The angular momentum is L=Iomega

where I is the moment of inertia

and omega is the angular velocity

The mass of the cylinder is m=8kg

The radii of the cylinder are r_1=0.08m and r_2=0.12m

For the cylinder, the moment of inertia is I=m((r_1^2+r_2^2))/2

So, I=8*((0.08^2+0.12^2))/2=0.08322kgm^2

The change in angular velocity is

Delta omega=Deltaf*2pi=(5-1) xx2pi=8pirads^-1

The change in angular momentum is

DeltaL=IDelta omega=0.0832 xx8pi=2.09kgm^2s^-1