A cylinder has inner and outer radii of 8 cm8cm and 15 cm15cm, respectively, and a mass of 3 kg3kg. If the cylinder's frequency of counterclockwise rotation about its center changes from 14 Hz14Hz to 12 Hz12Hz, by how much does its angular momentum change?

1 Answer
Aug 12, 2017

The change in angular momentum is =0.54kgm^2s^-1=0.54kgm2s1

Explanation:

The angular momentum is L=IomegaL=Iω

where II is the moment of inertia

The mass of the cylinder is m=3kgm=3kg

The radii of the cylinder are r_1=0.08mr1=0.08m and r_2=0.15mr2=0.15m

For the cylinder, the moment of inertia is I=m(r_1^2+r_2^2)/2I=mr21+r222

So, I=3*(0.08^2+0.15^2)/2=0.04335kgm^2I=30.082+0.1522=0.04335kgm2

The change in angular velocity is

Delta omega=Deltaf*2pi=(14-12)*2pi=4pirads^-1

The change in angular momentum is

DeltaL=I Delta omega=0.04335*4pi=0.54kgm^2s^-1