A model train, with a mass of 15 kg15kg, is moving on a circular track with a radius of 3 m3m. If the train's rate of revolution changes from 2 Hz2Hz to 1 Hz1Hz, by how much will the centripetal force applied by the tracks change by?

1 Answer
Jun 27, 2017

The centripetal force changes by =1776.5N=1776.5N

Explanation:

The centripetal force is

F=mr omega^2F=mrω2

The mass is m=15kgm=15kg

The radius r=3mr=3m

The change in angular velocity is

Delta omega=(2-1)*2pi=(2pi)rads^-1

The variation in centripetal force is

DeltaF=mr(Delta omega)^2

=15*3*(2pi)^2

=1776.5N