A model train, with a mass of 2 kg, is moving on a circular track with a radius of 5 m. If the train's rate of revolution changes from 1/9 Hz to 1/5 Hz, by how much will the centripetal force applied by the tracks change by?

1 Answer
Apr 23, 2017

The centripetal force changes by =3.12N

Explanation:

The centripetal force is

F=mr omega^2

mass is m=2kg

radius r=5m

Delta omega=(1/5-1/9)*2pi=(8/45pi)rads^-1

The variation in centripetal force is

DeltaF=mr(Delta omega)^2

=2*5*(8/45pi)^2

=3.12N