A model train, with a mass of 2 kg2kg, is moving on a circular track with a radius of 2 m2m. If the train's rate of revolution changes from 2 Hz2Hz to 3 Hz3Hz, by how much will the centripetal force applied by the tracks change by?

1 Answer
Feb 15, 2017

The change in centripetal force is 157.9N157.9N

Explanation:

The centripetal force is

F=mr omega^2F=mrω2

The variation in centripetal force is

DeltaF=mr(Delta omega)^2

=2*2*((3-2)2pi)^2

=4*4*pi^2

=157.9N