A model train, with a mass of 3 kg3kg, is moving on a circular track with a radius of 2 m2m. If the train's rate of revolution changes from 2/5 Hz25Hz to 5/6 Hz56Hz, by how much will the centripetal force applied by the tracks change by?

1 Answer
Dec 4, 2017

The change in centripetal force is =501.1N=501.1N

Explanation:

The centripetal force is

F=(mv^2)/r=mromega^2NF=mv2r=mrω2N

The mass of the train, m=(3)kgm=(3)kg

The radius, r=2mr=2m

The frequencies are

f_1=2/5=0.4Hzf1=25=0.4Hz

f_2=5/6=0.83Hzf2=56=0.83Hz

The variation in centripetal force is

DeltaF=F_2-F_1

F_1=mromega_1^2=mr*(2pif_1)^2=3*8*(2pi*0.4)^2=151.6N

F_2=mromega_2^2=mr*(2pif_2)^2=3*8*(2pi*0.83)^2=652.7N

DeltaF=F_1-F_2=652.7-151.6=501.1N