A model train, with a mass of 3 kg, is moving on a circular track with a radius of 5 m. If the train's kinetic energy changes from 32 j to 12 j, by how much will the centripetal force applied by the tracks change by?

1 Answer
Feb 2, 2016

F_C = 2(KE)/r = 2 20/5 = 8 N

Explanation:

Start by writing the equation for Kinetic Energy, KE:
KE = 1/2 mv^2 divide by 2 on both sides
2KE = mv^2 divide by r the radius of the circular track
2(KE)/r = mv^2/r now on the right what we have is the Centripetal Force F_C = m(v^2/r), so:
F_C = 2(KE)/r = 2 20/5 = 8 N