A model train with a mass of 4 kg is moving along a track at 21 (cm)/s. If the curvature of the track changes from a radius of 84 cm to 35 cm, by how much must the centripetal force applied by the tracks change?

1 Answer
Apr 30, 2017

The change in centripetal force is =0.29N

Explanation:

The centripetal force is

F=(mv^2)/r

mass, m=4kg

speed, v=0.21ms^-1

radius, =(r) m

The variation in centripetal force is

DeltaF=F_2-F_1

F_1=mv^2/r_1=4*0.21^2/0.84=0.21N

F_2=mv^2/r_2=4*0.21^2/0.35=0.504N

DeltaF=0.504-0.21=0.29N