A model train with a mass of 4 kg is moving along a track at 6 (cm)/s. If the curvature of the track changes from a radius of 54 cm to 27 cm, by how much must the centripetal force applied by the tracks change?

1 Answer
Mar 7, 2017

The change in centripetal force is =0.026N

Explanation:

The centripetal force is

F=(mv^2)/r

m=mass=4kg

v=0.06ms^-1

The variation in centripetal force is

DeltaF=F_2-F_1

F_1=4*0.06^2/0.54=0.027N

F_2=4*0.06^2/0.27=0.53N

DeltaF=0.053-0.027=0.026N