A model train, with a mass of 6 kg6kg, is moving on a circular track with a radius of 2 m2m. If the train's rate of revolution changes from 4 Hz4Hz to 6 Hz6Hz, by how much will the centripetal force applied by the tracks change by?

1 Answer
Feb 23, 2017

The centripetal force is =1895N=1895N

Explanation:

The centripetal force is

F=mr omega^2F=mrω2

The variation in centripetal force is

DeltaF=mr(Delta omega)^2

=6*2*((6-4)2pi)^2

=12*16*pi^2

=1895N