A neon gas in a sign has a volume of 42.5 L at 25 °C and 3.5 kPa. What is the mass of neon?

1 Answer
Jun 4, 2016

Approx. 1g.

Explanation:

n=PVRT = 3.5×kPa×42.5L8.314LkPaK1mol1×298K

= 6.00×102mol

Thus mass neon = 6.00×102mol×20.18gmol1 = ??g