A solid disk, spinning counter-clockwise, has a mass of 4 kg and a radius of 3 m. If a point on the edge of the disk is moving at 8 m/s in the direction perpendicular to the disk's radius, what is the disk's angular momentum and velocity?

1 Answer
Jul 19, 2017
  1. omega=8/3 1/s
  2. L=96pi (kg*m^2)/s

Explanation:

For this equation, we need to find two things: 1. the angular velocity of the disk and 2. the angular momentum of the disk

Angular velocity, omega, is the rate of change of angular displacement, and it is the angular analogue to linear velocity. Likewise, these two share a relationship of omega=v/r
If we substitute our linear velocity of 8m/s and our radius of 3minto the equation:

omega=v/r

omega=(8cancel(m)/s)/(3cancelm)

omega=8/3 1/s

We now have the answer to part 1.

Part 2. is asking about angular momentum. One equation used to calculate this is L=Iomega where L is angular momentum, I is the moment of inertia, and omega is angular velocity.

The moment of inertia is an objects resistance to angular acceleration, and its calculation changes on the shape of the object. For a solid disk, the equation is
I=1/2 Mr^2 where M is the object's mass and r is the radius of the disk. If we substitute in for those values, we see that

I=1/2*4kg*3m^2

I=18kg*m^2

If we substitute in this value into our first equation, we see that

L=Iomega

L=18kg*m^2*(16pi)/3 1/s

L=96pi (kg*m^2)/s