A truck pulls boxes up an incline plane. The truck can exert a maximum force of 3,500 N. If the plane's incline is (5 pi )/8 and the coefficient of friction is 7/6 , what is the maximum mass that can be pulled up at one time?

1 Answer
Jan 25, 2018

The mass is =748.1kg

Explanation:

http://spmphysics.onlinetuition.com.my/2013/06/inclined-plane.htmlhttp://spmphysics.onlinetuition.com.my/2013/06/inclined-plane.html

Resolving in the direction parallel to the plane ↗^+

Let the force exerted by the truck be F=3500N

Let the frictional force be =F_rN

The coefficient of friction mu=F_r/N=7/6

The normal force is N=mgcostheta

The angle of the plane is theta=5/8pi

The acceleration due to gravity is g=9.8ms^-2
Therefore,

F=F_r+mgsintheta

=muN+mgsintheta

=mumgcostheta+mgsintheta

m=F/(g(mucostheta+sintheta))

=3500/(9.8(7/6*cos(5/8pi)+sin(5/8pi))

=748.1kg