A water balloon is thrown by Sandra out of her dormitory window at an angle of 60o. It lands at the feet of Chris, who is standing a horizontal distance of 6.00 m from the building. If it takes 2.50 s to reach Chris’s feet ?

how to determine the height h that Sandra threw it from.

1 Answer
Dec 13, 2015

20.2"m"20.2m

Explanation:

The situation is like this:

hyperphysics.phy-astr.gsu.eduhyperphysics.phy-astr.gsu.edu

In the convention I use, up is +ve, down is -ve.

theta=60^@θ=60

x=6"m"x=6m

The horizontal component of the velocity is constant so:

vcos60=x/tvcos60=xt

:.v=(x)/(tcos60)=6/(2.5xx0.5)=4.8"m/s"

Now we can use:

s=ut+1/2at^2

Using the sign convention this becomes:

h=vsinthetat-1/2"g"t^2

:.h=4.8xx0.866xx2.5-0.5xx9.8xx2.5^2

h=10.392-30.625=-20.233"m"

This means that Sandra threw it from a height of 20.2"m"