An object has a mass of 8 kg. The object's kinetic energy uniformly changes from 640 KJ to 320 KJ over t in [0, 12 s]. What is the average speed of the object?

1 Answer
Oct 24, 2017

The average speed is =344.8ms^-1

Explanation:

The kinetic energy is

KE=1/2mv^2

The mass is m=8kg

The initial velocity is =u_1ms^-1

The final velocity is =u_2 ms^-1

The initial kinetic energy is 1/2m u_1^2=640000J

The final kinetic energy is 1/2m u_2^2=320000J

Therefore,

u_1^2=2/8*640000=160000m^2s^-2

and,

u_2^2=2/8*320000=80000m^2s^-2

The graph of v^2=f(t) is a straight line

The points are (0,160000) and (12,80000)

The equation of the line is

v^2-160000=(80000-160000)/12t

v^2=-6666.7t+160000

So,

v=sqrt((-6666.7t+160000)

We need to calculate the average value of v over t in [0,12]

(12-0)bar v=int_0^12(sqrt(-6666.7t+160000))dt

12 barv=[((-6666.7t+160000)^(3/2)/(-3/2*6666.7))]_0^12

=((-6666.7*12+160000)^(3/2)/(-10000))-((-1666.7*0+160000)^(3/2)/(-10000))

=160000^(3/2)/10000-80000^(3/2)/10000

=4137.3

So,

barv=4137.3/12=344.8ms^-1

The average speed is =344.8ms^-1