An object with a mass of 4 kg is pushed along a linear path with a kinetic friction coefficient of u_k(x)= 5+tanx . How much work would it take to move the object over x in [(-5pi)/12, (pi)/4], where x is in meters?

1 Answer
May 6, 2017

As we know that work = int_(x_1)^(x_2) vecF.vec (dx)
Here F=4xx10xx (5+tanx)=40xx(5+tanx)
:.W=int_-((5pi)/12)^(pi/4)40(5+ tanx)dx
=200xx(pi/4-(-(5pi)/12))+40[lnsec (pi/4)-lnsec (-(5pi)/12)]
Now simplify it...