An object with a mass of 4kg is revolving around a point at a distance of 5m. If the object is revolving at a rate of 3Hz, what is the centripetal force on the object?

1 Answer
Mar 19, 2018

The centripetal force is =7106.1N

Explanation:

The centripetal force is

F=mrω2

The mass of the object is m=4kg

The radius of the circle is r=5m

The frequency is f=3Hz

The angular velocity is ω=2πf=2π3=6πrads1

The centripetal force is

F=45(6π)2=7106.1N