An object with a mass of 6 kg is pushed along a linear path with a kinetic friction coefficient of u_k(x)= 1+3cotx . How much work would it take to move the object over #x in [(pi)/12, (3pi)/8], where x is in meters?

1 Answer
Mar 16, 2018

The work is =128.8J

Explanation:

"Reminder : "

intcotxdx=ln(|sinx|)+C

The work done is

W=F*d

The frictional force is

F_r=mu_k*N

The coefficient of kinetic friction is mu_k=(1+3cotx)

The normal force is N=mg

The mass of the object is m=6kg

F_r=mu_k*mg

=6*(1+3cotx)g

The work done is

W=6gint_(1/12pi)^(3/8pi)(1+3cot)dx

=6g*[x+3ln(sin(x) ] _(1/12pi)^(3/8pi)

=6g((3/8pi+3ln(sin(3/8pi))-(1/12pi+3ln(sin(1/12pi))

=6*9.8*2.19

=128.8J