An object with a mass of 6 kg is pushed along a linear path with a kinetic friction coefficient of u_k(x)= 1+3cotx . How much work would it take to move the object over #x in [(pi)/6, (3pi)/8], where x is in meters?

1 Answer
May 1, 2017

The work is =146.7J

Explanation:

The work done is

W=F*d

The frictional force is

F_r=mu_k*N

N=mg

F_r=mu_k*mg

=6(1+3cotx)g

The work done is

W=int_(pi/6)^(3/8pi)6(1+3cotx)gdx

=6gint_(pi/6)^(3/8pi)(1+3cotx)dx

=6g*[x+3ln(|sinx|)]_(pi/6)^(3/8pi)

=6g(3/8pi+3lnsin(3/8pi)-(pi/6+3lnsin(pi/6))

=6g(5/24pi+1.84)

=6g*2.49

=146.7J