An object with a mass of 7 kg is lying still on a surface and is compressing a horizontal spring by 5/4 m. If the spring's constant is 3 (kg)/s^2, what is the minimum value of the surface's coefficient of static friction?

1 Answer
Dec 17, 2017

The coefficient of static friction is =0.055

Explanation:

The mass is m=7kg

The compression of the spring is x=5/4m

The spring constant is k=3kgs^-2

The reaction of the spring is R=kx=3*5/4=15/4=3.75N

The acceleration due to gravity is g=9.8ms^-2

The normal reaction of the object is N=mg=7*9.8=68.6N

The coefficient of static friction is

mu_s=R/N=3.75/68.6=0.055