An object with a mass of 7 kg is pushed along a linear path with a kinetic friction coefficient of u_k(x)= 1+x-xcos(x/6) . How much work would it take to move the object over #x in [0, 4pi], where x is in meters?

1 Answer
Nov 25, 2017

The work is =5501.7J

Explanation:

We need to calculate the integral intxcos(x/6)dx

Perform this integration by parts

Let u=x, =>, u'=1

v'=cos(x/6), =>, v=6sin(x/6)

intuv'dx=uv-intu'vdx

intxcos(x/6)dx=6xsin(x/6)-6intsin(x/6)dx

=6xsin(x/6)+36cos(x/6)

The work done is

W=F*d

The frictional force is

F_r=mu_k*N

The normal force is N=mg

The mass is m=7kg

The acceleration due to gravity is g=9.8ms^-2

F_r=mu_k*mg

=7*(1+x-xcos(x/6))g

The work done is

W=7gint_(0)^(4pi)(1+x-xcos(x/6))dx

=7g[x+1/2x^2-6xsin(x/6)-36cos(x/6)]_0^(4pi)

=7g((4pi+1/2(4pi)^2-24pisin(2/3pi)-36cos(2/3pi))-(0+0-0-36))

=7g(80.2)

=5501.7J