If a projectile is shot at an angle of (7pi)/127π12 and at a velocity of 21 m/s21ms, when will it reach its maximum height??

1 Answer
Apr 30, 2018

At the maxima of a projectile's parabolic trajectory, nu_y = 0νy=0.

Given,

nu_(y0) = nusin(theta) = (20.2"m")/"s"νy0=νsin(θ)=20.2ms
nu_"y" = 0νy=0
a_y = gay=g

Recall,

nu = nu_0 + atν=ν0+at

Hence, it will take,

=> t = (Deltanu)/a approx 2.07"s"

for the projectile to reach its maximum height.