If an object is moving at 120 m/s over a surface with a kinetic friction coefficient of u_k=8 /g, how far will the object continue to move?

1 Answer
Mar 23, 2016

Delta x=900" m"

Explanation:

"Object has a kinetic energy due to motion"
"The kinetic energy of object is changed to heat energy by"
"the friction force"
F_f=mu*m*g" "mu=8/g
F_f=8/cancel(g)*m*cancel(g)

1/2*m*v^2=F_f*Delta x
1/2 *cancel(m)*v^2=8*cancel(m) *Delta x
1/2*120^2=8*Delta x
Delta x=120^2/16
Delta x=14400/16
Delta x=900" m"