Mr. Curtis paid $48.51 for 12.6 gallons of gas. What is the price of one gallon of gas?

1 Answer
Dec 25, 2016

Answer:

The price of one gallon of gas is #3.85#

Explanation:

Let, #x# be the price of 1 gallon of gas.

Here, ratio of the quantity of gas #=12.6:1#

Ratio of price of gas #=48.51:x#

The quantity of gas and its price are in direct proportion.

#:.# #12.6:1=48.51:x#

or, #12.6/1=48.51/x#

By cross multiplication, we have

#12.6*x=48.51#

or, #(12.6*x)/12.6=48.51/12.6rarr#Dividing both sides by 12.6

or, #x=3.85#