The force applied against an object moving horizontally on a linear path is described by F(x)=x^3+ 3 . By how much does the object's kinetic energy change as the object moves from x in [ 3, 5 ]?

1 Answer
Mar 9, 2016

Use Work Energy Theorem:
W_F = DeltaKE = [(x(x^3-12))/4]_3^5 = 130J
enter image source here
enter image source here

Explanation:

Use Work Energy Theorem:
W_F = DeltaKE = 1/2mDeltav^2
Now W_F = intF*dr = int_3^5 F*dx = int_3^5 x^3+3*dx
W_F = [(x(x^3-12))/4]_3^5 = 130J