What is the electric current produced when a voltage of 4 V is applied to a circuit with a resistance of 88 Omega? Physics Electrical Energy and Current Current and Resistance 1 Answer JĂșlio B. Jan 3, 2016 i = 1/22 amperes. Explanation: "Resistance" = "Voltage"/"Current". In this case: 88Omega = (4"V")/i to i = 4/88 = 1/22 Amperes . Answer link Related questions When work is done on a positive test charge by an external force to move it from one location to... What is an electric circuit? What is Ohm's law? How does a battery produce electric energy? How does the electrical circuit in my flashlight work? What is a volt? How can I calculate resistance of a parallel circuit? How can i calculate resistance of a wire? How do you calculate voltage drop across a resistor? How can i calculate voltage drop in a parallel circuit? See all questions in Current and Resistance Impact of this question 1470 views around the world You can reuse this answer Creative Commons License