What is the mass of a sample of material that has a volume of 55.1 cm^3cm3 and a density of 6.72 g/cm^3cm3?

2 Answers
May 29, 2018

rho_"density"="mass"/"volume"ρdensity=massvolume

Explanation:

And so "mass"=rhoxx"volume"=6.72*g*cancel(cm^-3)xx55.1*cancel(cm^3)

-=370.3*g

May 29, 2018

"370.272 g"

Explanation:

Density: mass per unit volume of a substance.

"Density"= "Mass"/"Volume"

"Mass = Density × Volume"

color(white)("Mass") = 6.72 "g"/cancel("cm"^3) × 55.1 cancel("cm"^3)

color(white)("Mass") = 370.272\ "g"