How do you calculate the number of days required for 3/4 of a given amount of nuclide to decay if the half-life is 18 point 72 days?

1 Answer
May 29, 2014

You calculate the number of half-lives and multiply by the length of one half-life.

The number of half-lives is n=tt12, so t=nt12.

For each half-life, you divide the total amount of the isotope by 2, so

Amount remaining = original amount2n or

A=A02n

You can rearrange this to

A0A=2n

If original amount was 1, and 34 of the nuclide decayed, then 14 of the nuclide remains undecayed.

114=2n

4 = 2n

n = 2

t=nt12 = 2 × 18.72 days = 37.44 days