An object with a mass of 5 kg is on a ramp at an incline of pi/12 . If the object is being pushed up the ramp with a force of 8 N, what is the minimum coefficient of static friction needed for the object to remain put?

1 Answer
Dec 29, 2015

The minimum coefficient of static friction needed is 0.07.

Explanation:

You have to visualize the force's diagram of the object.
Assuming the sistem with x on the surface of ramp and y on the normal of surface.
There is the orizontal component that is F(x)=|8N-(mgsin15°)|=4.7N
If the object remains "put": Friction Force=F(x)
F(f)=CF(y)=C(mgcos15°)=4.7N
and C=4.7/66.33=0.07.