A circuit with a resistance of 6 Omega has a fuse melts at 5 A. Can a voltage of 32 V be applied to the circuit without blowing the fuse?

1 Answer
Jan 26, 2016

No

Explanation:

Data:-

Resistance=R=6Omega

Voltage=V=32V

The fuse has capacity of 5A

Sol:-

If we apply voltage V across a resistor whose resistance is R then the current I flowing across it can be calculated by

I=V/R

Here we are applying voltage of 32V across a 6Omega resistor, therefore, the current flowing is

I=32/6=5.333 implies I=5.333A

Since, the fuse has capacity of 5A but the current flowing in the circuit is 5.333A therefore, the fuse will melt. Thus, the answer to this question is No.