If an object is moving at 12 m/s over a surface with a kinetic friction coefficient of u_k=24 /g, how far will the object continue to move?

1 Answer
Feb 8, 2016

x=3 meters

Explanation:

v^2=v_i^2-2*a*x
v=0 " when object is stops"
v_i^²=2*a*x
k*m*g=m*a
24/cancel(g)*cancel(m)*cancel(g)=cancel(m)*a
a=24 m/sec^2
12^2=2*24*x
144=2*24*x
144=48.x
x=144/48
x=3 meters