An object with a mass of 2kg is revolving around a point at a distance of 4m. If the object is making revolutions at a frequency of 5Hz, what is the centripetal force acting on the object?

1 Answer
Feb 14, 2016

F=1600π2N

Explanation:

you can use the Newton's second law
F=ma
change linear acceleration to rotary acceleration
a=v2r;v=ωr;v2=ω2r2
a=ω2r
F=mω2r
F=m(2πf)2r
F=44π2254
F=4352π2
F=6425π2
F=1600π2N