The half-life of carbon-14 is 5700 years. What is the age to the nearest year of a sample in which 39% of the radioactive nuclei originally present have decayed?
1 Answer
The sample is approximately
Explanation:
When dealing with a half life question, it is best to use the half-life formula, which is expressed as:
color(blue)(|bar(ul(color(white)(a/a)y=a(b)^(t/h)color(white)(a/a)|))) where:
y= final amount
a= inital amount
b= growth/decay
t= time elapsed
h= half-life
- In this case,
y=100%-39%=61% , since39% of the sample decayed, leaving 61% to remain. Expressy as61 , derived from61% , but without the "% ." - Express
a in the equation as100 , derived from100% , but without the "% ." - The value of
b=100%-"decay rate" , or in your case,b=100%-50%=50% or expressed as a fraction,1/2 .
y=a(b)^(t/h)
61=100(1/2)^(t/5700)
61/100=(1/2)^(t/5700)
log(61/100)=log((1/2)^(t/5700))
log(61/100)=t/5700*log(1/2)
t/5700=(log(61/100))/(log(1/2))
t=(5700*log(61/100))/(log(1/2))
t=4064.78...
color(green)(|bar(ul(color(white)(a/a)t~~4065color(white)(i)"years old"color(white)(a/a)|)))