An object with a mass of 15 kg is lying still on a surface and is compressing a horizontal spring by 5/6 m. If the spring's constant is 15 (kg)/s^2, what is the minimum value of the surface's coefficient of static friction?

1 Answer
Mar 30, 2016

mu=0,085

Explanation:

F=u_k*Delta x

u_k=15 " "(kg)/s^2

Delta x=5/6 " "m

F=15*5/6=75/6=25/2" N"

F_f=mu* N"( Friction Force)"
mu:"coefficient of static friction"
N:"normal force to the contacting surfaces"
"we can write "N=m*g" (The Newton's third law)"

F=F_f
"m:15 kg"
25/2=mu*15*9,81

25=2*15*9,81* mu

25=294,3*mu

mu=25/(294,3)

mu=0,085