An object, previously at rest, slides 6 m down a ramp, with an incline of (3pi)/8 , and then slides horizontally on the floor for another 3 m. If the ramp and floor are made of the same material, what is the material's kinetic friction coefficient?

2 Answers

mu = (2 sin((3pi)/8))/(1 + 2 cos((3pi)/8))

Explanation:

The problem may split in two parts:

  1. The slipping on the ramp.
  2. The slipping on the horizontal floor.

The reason for that is because the friction force depends on the force which stick the object on the floor and it is different in each section. The linkage between both stretches is the speed of the object just at the end of the ramp.

Let's start with the first stretch:

The force of gravity has two component, the first which parallel to the ramp

F_x=m*g*sin((3pi)/8)

and the second one, which is perpendicular to the ramp

F_y=m*g*cos((3pi)/8)

The force which moves the ball is the first component of force of gravity minus the friction force, F_f = mu*F_x

F=F_x -F_f = m*g*sin((3pi)/8) - mu * m * g * cos((3pi)/8)

This will be equivalent to

F = mg * [sin((3pi)/8 - mu cos((3pi)/8)]

Thus, the speed at the end of ramp is

v_1^2 = 0^2 + 2 * a * "6 m"

v_1^2 = 2 * F/m * "6 m"

v_1^2 = 2 * (cancel(m)g * [sin((3pi)/8 - mu cos((3pi)/8)]))/cancel(m) * "6 m"

v_1^2 = 2 * 6 * g[sin((3pi)/8) - mucos((3pi)/8)]" " " "color(red)((1))

In the 2nd stretch, the only force in action is the friction force, F_f = mu*F_N

but now F_N = m*g => F_h= mu*m*g

If you take v_2 = 0 to be the speed of the object when it stops, you can say that

v_2^2 = v_1^2 - 2 * a_h * "3 m"

v_1^2 = 2 * a_h * "3 m"

Here you have

a_h = F_h/m = (mu * cancel(m) * g)/cancel(m) = mu * g

which will get you

v_1^2 = 2 * mu * g * "3 m" = 6 * mu * g" " " "color(red)((2))

Use equations color(red)((1)) and color(red)((2)) to get

2 * cancel(6 * g) [sin((3pi)/8) - mu cos((3[i)/8)] = mu * cancel(6 * g)

Rearrange to isolate mu on one side of the equation

2 sin((3pi)/8) = mu + 2 mu cos((3pi)/8)

mu = (2 sin((3pi)/8))/(1 + 2 cos((3pi)/8))

and since

sin((3pi)/8) =sqrt( sqrt(2) +2)/2" " and " "cos((3pi)/8) =sqrt( (2 - sqrt(2)))/2

you can say that

mu = (cancel(2) * sqrt(sqrt(2) + 2)/cancel(2))/(1 + cancel(2) * sqrt(2 - sqrt(2))/cancel(2)) = sqrt(sqrt(2) + 2)/(1 + sqrt(2 - sqrt(2))) ~~ 1.05

Since you have mu>1, you can say that the values given to you by the problem are incorrect, either for the length of the platform, the distance traveled horizontally, or angle of the inclined plane, are incorrect.

Apr 3, 2016

Here length of the ramp (l)= 6m

Angle of inclination of the ramp theta = (3pi)/8
Height of the object from horizontal floor,h=lsintheta
If mass ofthe body is m kg
The initial gravitational potential energy of the body PE=mgh=mglsintheta=6mgsintheta J
The normal reaction acting on the body when it is sliding down the ramp is N_r=mgcostheta
and the corresponding frictional force F_r=muN_r=mumgcostheta
where mu=coefficient of kinetc friction
work done against frictional force when sliding down the ramp W_1=F_rxxl=mumgcosthetaxx6J

when the body slides on horizontal force,then normal reaction N_f=mg and corresponding frictional force F_f=muN_f=mumg
work done against frictional force when sliding along floor
W_2=F_fxx3=3mumgJ
Now applying conservation of mechanical energy we can write

The initial KE being zero
Initial PE = total work done against frictional force =W_1+W_2
:. 6mgsintheta=W_1+W_2
=>6mgsintheta=6mumgcostheta+3mumg
=>mu=(2sintheta)/(1+2costheta)=(2sin(3pi/8))/(1+2cos(3pi/8))>1 It is not feasible as mu is always <1

If we consider that the ramp subtends angle theta with the vertical then theta = pi/2-3pi/8

and the Eq for mu becomes
mu=(2sin(pi/2-3pi/8))/(1+2cos(pi/2-3pi/8))=(2cos(3pi/8))/(1+2sin(3pi/8))=0.26 and It is possible

Is it OK?