An object with a mass of 3 kg is lying on a surface and is compressing a horizontal spring by 10 cm. If the spring's constant is 9 kgs^-2, what is the minimum value of the surface's coefficient of static friction?

1 Answer
Apr 7, 2016

The frictional coefficient mu=0.03.

Explanation:

(convert the distance to SI units: 10 cm = 0.1 m)

The force exerted by the spring is given by:

F=kx=9xx0.1=0.9 N

Since the object is stationary, this force applied by the spring must be being balanced by the frictional force.

The frictional force is given by:

F_"frict"=muF_"normal"

And the normal force is the gravitational force:

F_"normal"=mg=3xx9.8=29.4 N

Rearranging:

mu=F_"frict"/F_"normal"=0.9/29.4=0.03

(frictional coefficients do not have units)

(side note: I keep saying that kgs^-2 is an odd unit for spring constant. It is correct, but so is Nm^-1, and the latter makes is easier to understand what is going on in most contexts.)