Question #9c132

1 Answer
Apr 23, 2016

We just may apply expression for molarity.

Explanation:

According to molarity (or molar concentration) expression:

M = n/V = "number of solute moles" / "litres of solution"M=nV=number of solute moleslitres of solution

We know that V = 200 " ml"V=200 ml, now we need the number of moles for a 0.2 M solution:

0.2 " M" = {n ("C"_16 "H"_18 "N"_3 "SCl")}/{0.2 " l"} rightarrow0.2 M=n(C16H18N3SCl)0.2 l

rightarrow n ("C"_16 "H"_18 "N"_3 "SCl") = 0.04 " mol"n(C16H18N3SCl)=0.04 mol

Now, let us calculate the mass of "C"_16 "H"_18 "N"_3 "SCl"C16H18N3SCl that we need to reach 0.04 mol. For this, we just take in account the molar mass of every elements:

  • For carbon, C, we know that there are 16 atoms for every molecule of methylene blue. Its atomic mass is 12.01 amu (atomic mass units), so there are 12.01 cdot 16 = color(blue) 192.1612.0116=192.16 amu of C per molecule. Analogously, we can say that there are 192.16 g of C per mol of methylene blue (atomic mass on amu and molar mass on g/mol are equivalent).

We just may apply this method to all the elements on methylene blue molecule:

  • For hydrogen: 1.01 cdot 18 = color(blue) 18.181.0118=18.18 g/mol.
  • For nitrogen: 14.01 cdot 3 = color(blue) 42.0314.013=42.03 g/mol.
  • For sulphur: 32.07 cdot 1 = color(blue) 32.0732.071=32.07 g/mol.
  • For chlorine: 35.43 cdot 1 = color(blue) 35.4335.431=35.43 g/mol.

The sum of all being:

192.16+18.18+42.03+32.07+35.43 = color(green) 319.87192.16+18.18+42.03+32.07+35.43=319.87 g/mol of molecule of methylene blue

If we need 0.04 mol of "C"_16 "H"_18 "N"_3 "SCl"C16H18N3SCl, and each mole has a mass of 319.87 g, we will need:

0.04 cancel " mol" cdot {319.87 " g"}/{1 cancel " mol"} = color(red) 12.7948 " g" of methylene blue