An object with a mass of 4 kg4kg is lying still on a surface and is compressing a horizontal spring by 7/8 m78m. If the spring's constant is 16 (kg)/s^216kgs2, what is the minimum value of the surface's coefficient of static friction?

1 Answer
Apr 28, 2016

0.360.36

Explanation:

The spring applies a force of -kx = -16xx7/8 N = -14 Nkx=16×78N=14N

Now the force of friction on the object = mumg = mu4xx9.8 Nμmg=μ4×9.8N

so, if it is not moving, net force on the body must be zero,

hence:

mu4xx9.8 = 14μ4×9.8=14
=> mu = 7/19.6 ~~0.36 μ=719.60.36